Hotel Pilis
Leták v PDF

Pozývame Vás do „slovenského“ Maďarska

Navštívte obec PILISSZENTLÁSZLÓ – Senváclav

Predstavujeme Vám slovenskú obec v Maďarsku

Vysoko vo Vyšehradských a Pilíšskych vrchoch, iba 16 km od Štúrova, ale už v Maďarsku leží obec Pilisszentlászló – slovensky Senváclav. Obec nesie aj slovenský názov, pretože ju obývajú Slováci. Tí dnešní tu žijú najmenej 300 rokov. Dnešná podoba obce je predovšetkým ich zásluha.

Toto miesto a jeho okolie bolo vždy príťažlivé. Všade vôkol kráčala história. V čase Rímskej ríše pod obcou po ľavom brehu Dunaja viedla hranica provincie Panónia. Pozostatky opevnenej hranice sú doteraz prítomné na viacerých miestach len zopár kilometrov od Senváclavu. Slovanské obyvateľstvo tu žijúce už v čase Veľkej Moravy dalo meno neďalekému Visegrádu a zanechalo opevnené výšinne hradisko. Po príchode Maďarov a najmä po vzniku Uhorska sa Senváclav ocitol v samotnom srdci kráľovstva. V okruhu 20 km sa nachádzali sídelné miesta panovníkov – Ostrihom, Budín, Vyšehrad. I neďaleký Dimiš (Domos) bol chvíľu obľúbeným panovníckym „bytom“ jedného z našich kráľov menom Belo. V hlbokých lesoch slúžiacich kráľovským poľovačkám vznikajú aj kláštory. Jeden z nich na mieste dnešného Senváclavu. Práve tu sa uskutočnili rokovania medzi Matúšom Čákom a kráľom Karolom Róbertom (v zastúpení pápežský legát Gentilis). Poľoval tu aj Matej Korvín. Po bitke pri Moháči prišli Turci a skoro 150 rokov ich „bašovania“. Život do normálnych koľají pomohli vrátiť Slováci prisťahovaní zo západného Slovenska. Nebolo to ľahké. V roku 1827 ich pri budovaní Reťazového mostu v Budapešti 12 zahynulo. Svoje obete priniesli aj v obidvoch svetových vojnách (v prvej padlo 23 a v druhej 12 občanov). Výrazným zásahom do tradičného života bola aj repatriácia v roku 1947. Len do Svodína sa presídlilo 126 obyvateľov Senváclavu a ešte viac do iných miest Slovenska.

Umiestnenie obce do prírody je jedinečné. Obec sa nachádza na pahorku uprostred kotliny lemovanej zalesnenými vrcholmi. Pri pohľade z hotela Piliš na sever dominujú zľava Starý farský vrch, Malý farský vrch, Vrch sv. Ladislava, Ružový vrch. Medzi nimi údolie opátovej studne. A úplne v strede – kostol na kláštornom pahorku. Za nami hrebeň Kopanice a Bukovinka.

V strede obce (tu je konečná zastávka autobusov z a do Szentendre) je obecný úrad, kaplnka z roku 1825 vo vnútri s krásnymi drevorezbami a škola.

Nad obcou dominuje kostol z konca 18. storočia ku ktorému vedú zo stredu obce dve ulice. Okolo neho je cintorín. Mená pripomínajú rozličné národnosti obyvateľov obce. Vedľa kostola v novej zástavbe je miesto, kde stál voľakedy paulínsky kláštor. Za kostolom sa rozprestierajú lúky, ktorými popri futbalovom štadióne sa dostaneme na malú Kalváriu a ku kaplnke sv. Vendelína.

Obec má aj poštu, zdravotné stredisko a obchod. Občerstviť sa môžete v Hostinci pod gaštanom a v rázovitej Jánošíkovej krčme, ktorej slovenský nápis sa hrdo skvie na priečelí. Nad štátnou cestou povyše obce je reštaurácia Kis Rigó (Malý Drozd).

Slovenský verejný život (škola, masová kultúra) v poslednom čase ustupuje. Ale dobrosrdečná slovenská pohostinnosť pretrváva. Senváclavania radi privítajú každého pocestného.

HOTEL PILIS VÁS VÍTA

2009, Pilisszentlászló, Szentendrei út 8

Ako sa tam dostať zo Slovenska:

Automobilista prekročí v Štúrove most do Ostrihomu (Esztergom), kde zabočí doľava smerom na Visegrád. Prejde cez obce Pilismarót a Domos a pri termálnom kúpalisku Lepence uvidí smerovú tabuľu do cieľovej obce.

Druhý cestný prístup je od východu z mestečka Szentendre, ktoré leží niekoľko km na sever od Budapešti na pravom brehu Dunaja. Po tejto trase premáva aj verejná autobusová linka pravidelne každú hodinu.

Pre otužilejších cestovateľov – turistov ponúkame kombinovaný prístup: vlakom zo Slovenska od Štúrova do stanice „Nagymaros – Visegrad“. Zbehnúť k Dunaju na lodný prievoz a preplaviť sa do centra Visegradu. Peši popri kostole (farárom tu bol Jozef Viktorín) hore dolinou sme asi za dve hodiny v Senváclave.

HOTEL PILIS k Vašim službám

Ubytovanie a stravovanie v Senváclave

Základňu pre každého návštevníka obce a jej okolia predstavuje Hotel Piliš. Nachádza sa na začiatku obce v zákrute cesty do jej centra. Hotel tvoria dve stavby. V prvej je 12 izieb s 35 – 40 posteľami. V druhej stavbe 14 izieb s 32 posteľami. Každá izba má samostatnú kúpeľňu s toaletou. K dispozícii sú aj stravovacie (kuchyňa, jedáleň, bar) a konferenčné priestory. K objektu patrí priestranné parkovisko.

Cenník ubytovania: dvojlôžková izba – 5000,- HUF, (1 osoba 2500,- HUF)
Možnosti stravovania: raňajky od 500,- HUF, možnosť vlastného varenia
Kontakty:
Adresa: 2009, Pilisszentlászló, Szentendrei út 8
Telefón: 0036 26 338 709
Fax: 0036 26 338 093

Oblasť pôsobenia Publikačná činnosť Kontakt Hotel Pilis